Lubomir Tomaszewski odkryty na nowo!

W Teatrze Wielkim- Operze Narodowej 13 listopada 2015 r. w międzynarodowej konferencji poświęconej życiu i działalności Lubomira wzięła udział bardzo liczna grupa słuchaczy. Wśród osób biorących udział w spotkaniu mieliśmy przyjemność gościć nie tylko przedstawicieli licznych mediów, historyków sztuki czy muzealników ale i samych artystów oraz kolekcjonerów. Jesteśmy mile zaskoczeni tak dużym zainteresowaniem sztuki Tomaszewskiego - legendy polskiego wzornictwa przemysłowego, rzeźbiarza i malarza.

Konferencja zatytułowana "Nowy Jork, Paryż, Warszawa. Miasta Lubomira Tomaszewskiego" była pierwszą tak pełną prezentacją dorobku artystycznego twórcy oraz próbą jej analizy. Przedstawiciele świata sztuki z kraju i zagranicy będący prelegentami zaprezentowali życie i twórczość Tomaszewskiego w bardzo szerokim kontekście. Analizując je z europejskiego jak i amerykańskiego punktu widzenia. W gronie prelegentów znalazła się dr Ewa Bobrowska, absolwentka historii sztuki na Sorbonie(Paryż), Ken Benson (USA), Kaja Kondratiuk (Warszawa) i Małgorzata Czyńska (Kraków).

Zaproszeni goście poruszyli wątki z bardzo bogatej i ciekawej biografii artysty. Przedstawili jego założenia artystyczne i filozoficzne - Lubomir Tomaszewski jest uznawany za twórcę ruchu artystycznego emocjonalistów. Podczas spotkania dyskutowano o roli muzyki i ruchu w twórczości artysty, a także prezentowano wpływ wydarzeń historycznych na jego dzieła.

Konferencji towarzyszył wernisaż prac artysty, sprowadzonych specjalnie na tę okazję z amerykańskiego atelier. Wśród eksponatów zaprezentowano rzeźbę „Rider”, która w zeszłym roku była prezentowana na wystawie w Pałacu Narodów w Genewie, a także najbardziej znane z dorobku wzorniczego artysty serwisy: Ina i Dorota.tomaszewski lubomir

tomaszewski lubomir obrazy 

Tomaszewski Lubimir rzezby


więcej na www.tomaszewskifoundation.org

ZOBACZ WIĘCEJ WYDARZEŃ

NAJNOWSZE PRACE

Lubomir Tomaszewski (1923) Kochankowie I Lovers, miedź, rok 2008 rok, 42 x 48 x 5 cm, Błękitny taniec, rok 2016, technika autorska: mixed media ( dym,karton) Rider, Jeździec, 92 x 90 x 59 cm, impregnowane drewno i metal (miedź), podpisana przez artystę, rok 2004 Rzeźba Śpiewam (Dramatic finish), metal i drewno, 26x21x46 cm

POLECAMY

Rzeźba