Lubomir Tomaszewski

Zdjęcie: Lubomir Tomaszewski

Lubomir Tomaszewski „jest wybitną postacią wpisaną mocno w dzieje historii i kultury”. Artysta od ponad 50 lat mieszka i tworzy w USA, w okolicach Nowego Jorku. Ma na swoim koncie ponad 250 wystaw indywidualnych i zbiorowych na całym świecie.
Wybitny umysł, dla którego inspiracją jest natura i sam człowiek. Artysta, pochlebnie oceniany przez krytyków sztuki współczesnej. Pełen pasji i mocy twórczej, u którego w pracowni „prace i pomysły wołają o pierwszeństwo”. Rzeźbiarz, malarz, designer, który opracował unikatową technikę malowania "ogniem i dymem". Założyciel i duchowy ojciec międzynarodowej grupy artystycznej działającej pod nazwą EMOTIONALISTS. Twórca ponad 50 miniaturowych rzeźb porcelanowych, produkowanych przez Fabrykę Porcelany AS Ćmielów.
 

BIOGRAFIA

"When Lubomir Tomaszewski looks at a rock, he sees a piece of sculpture. Something in the layering, the shape, the natural formation suggests to him the body of an animal or bird."

Said The New York Times
 
 

Lubomir Tomaszewski

Urodził się w 1923 roku absolwent ASP. Student Politechniki Warszawskiej To twórca nieprzeciętny, szukający własnej drogi, ambitny, dążący do tworzenia sztuki, jakiej nie tworzył nikt inny. Przedstawiciel eksperymentalnego realizmu. Wszechstronnie uzdolniony rzeźbiarz, malarz, designer. Zakochany w muzyce, naturze i uroku kobiet.
Od matki odziedziczył niezwykłe zdolności humanistyczno-muzyczne, od ojca uzdolnienia techniczne i inżynierskie. Wyjątkowy splot genów sprawił, iż łącząc inżynieryjne podejście do natury i człowieka potrafi jednocześnie odkryć jego duszę. O tym, że jest artystą wiedział od zawsze. Nauczył się malować zanim zaczął mówić, a swój pierwszy rysunek realistyczny stworzył w wieku 2,5 lat. Koleje losu, sprawiły, że osiadł o okolicach Nowego Jorku – mieście, które okazało się jego nowym domem, drogą do wolności artystycznej i sławy. Na swoim koncie ma ponad sto pięćdziesiąt wystaw indywidualnych i zbiorowych w całym świecie. Jego prace zdobią gabinety i domy rodzinne: Lawerenc'a, Rockefeller'a czy Jimmy Carter'a - prezydenta Stanów Zjednoczonych.

Lubomir Tomaszewski tworzy równocześnie w trzech dziedzinach: rzeźbie, unikatowym malarstwie raz porcelanie artystycznej. Jako rzeźbiarz wykorzystuje gotowe fragmenty darowane przez naturę – kamień, kawałki drzewa, kory,  łącząc je z metalem czy szkłem tworzy unikatowe figury zwierząt, postaci czy duchów leśnych. Jako malarz posługuje się nie pędzlem, lecz palnikiem. Technika

malowania ogniem i dymem daje niezwykłe możliwości wyrazu: uzyskanie efektu lekkości i dynamizmu, ale i niezwykłą siłę wymowy. Takiej ekspresji nie można osiągnąć za pomocą żadnej farby. To, co urzeka w obrazach to eteryczność i moc, która przemawia do odbiorcy poruszając jego emocje. Tomaszewski swoją technikę doskonali już od ponad 20 lat.
 

Pracując nad porcelanowymi figurkami, profesor podchodzi do tematu z wielką pasją, traktując je jak małe pomniki. Wypracowując własny, unikatowy styl wierzy, że dzięki projektowaniu rzeźby kameralnej daje ludziom coś pięknego, o nowoczesnych kształtach, coś co wpływa na podniesienie poziomu estetycznego społeczeństwa. Przygodę z porcelanowymi figurkami rozpoczął pracując w IWP (Instytut Wzornictwa Przemysłowego) w latach 50. XX w.

Gruntowne wykształcenie Lubomira Tomaszewskiego, talent i niezwykła umiejętność obserwacji natury i sztuki współczesnej zainspirowały go do założenia międzynarodowego ruchu artystycznego. Jest duchowym ojcem i przewodnikiem, powstałej w 1994 roku, międzynarodowej grupy Emocjonalistów, którą tworzą malarze, rzeźbiarze, graficy, fotografowie czy nawet tancerze i muzycy.

The New York Times nazwał go „rzeźbiarzem ruchu”. Swoją twórczością Tomaszewski udowadnia, że sztuka popularna, niekoniecznie wysoce abstrakcyjna, cieszy ludzi przynosząc im radość, ale budzi i inne emocje takie jak strach czy przerażenie. Dzięki umiejętności pokazania i wywołania emocji, , jego prace znajdują miejsce w kolekcjach prywatnych, korporacjach, muzeach i galeriachna całym świecie, a liczba miłośników jego rzeźb i obrazów stale rośnie. Pracami Tomaszewskiego mogą się pochwalić miedzy innymi: Muzeum Narodowe w Warszawie, Muzeum Narodowe w  Krakowie, Muzeum Powstania Warszawskiego, Śląskie Muzeum Sztuk Pięknych we Wrocławiu, Hale Museum w Niemczech,Robert MarstonINC.,Marvin Gliman,Lighting Sevieces INC., Lawrence Rockefelleri rodzina Rockefeller, Rodzina Ziselman, Caracas Venezuela, Jimmy Carter- Prezydent USA, T. Komine of Kyowa Bank w Tokio w Japonii.
 
INFORMACJE PRASOWE: 
 
 Art & Business
http://www.artbiznes.pl/index.php/lubomir-tomaszewski-wybitny-designer-w-polsce/ 

http://carriagebarn.org/artistmember-chat-lubomir-tomaszewski/

http://www.polishartworld.com/artist/id/140.html